Viktoriya Krupskaya
Autorka sa narodila v Ľvove na Ukrajine. Celý jej život a umelecká tvorba je spojená s Bieloruskom, mestom Marka Chagalla a Maleviča -Vitebskom a Minskom. Viktoriya Krupskaya je nielen výtvarníčkou a dizajnérkou, ale úspešne sa venuje sa organizovaniu medzinárodných projektov a výstav. Je členkou Bieloruského zväzu umelcov a Medzinárodného zväzu dizajnérov. Pravidelne sa predstavuje samostatnými výstavami v Bielorusku – v Minsku a Vitebsku. Rovnako systematicky vystavuje v Nemecku / Brémy, Mníchov /, Francúzku, Lotyšsku, Litovsku. Nové podnety a skúsenosti získala počas rezidenčných pobytov v Art centre Rotko v Daugavpilis a v Jurkalne / Lotyšsko /.
Jej diela sú motivované čajom a knihou „Krajina namaľovaná čajom“. Na rozhraní abstrakcie a reality zobrazuje predmety ako sú konvice, šálky čaju, stolíky a stoličky. Zátišia, ktoré majú osobitú dynamiku a odmietajú sa tváriť ako neživé predmety. Veď v každom z nás horúca šálka čaju vyvoláva pocit domova, tepla a bezpečia. Táto hra plná ilúzie, farieb a prekvapení prináša zamyslenie nad všednými, každodennými predmetmi. Utvrdí nás vtom, že krásu a emócie môžeme objaviť všade, v maličkostiach, v detailoch. Stačí zmeniť uhol pohľadu a zátišie s čajníkmi sa zmení na ulicu plnú mra- kodrapov. Jednotlivé predmety získajú silu, robustnosť a majestátnosť sochy. Duchovnou aj teoretickou platformou sa stal predchádzajúci cyklus obrazov zameraný na stoličku nielen ako na subjekt maľby, ale stáva sa kultovým objektom. Tento jednoduchý predmet každodennej potreby povýšila na figúru. Zámerne ho poľudštila a personifikovala v ľudské bytosti. Podobný princíp metafory – premeny jedného predmetu na druhý alebo dokonca na živého tvora rovnako úspešne použila v tejto sérií obrazov o čaji. Vývoj jej tvorby sa pohybuje po vzostupnej špirále od figúry, cez zobrazenie prírody až po úplnú abstrakciu. Zároveň úsporné výrazové prostriedky a redukovaná farebnosť predovšetkým zimných krajín sú programovo nahradené provokujúco žiarivou farebnosťou. Oscilovanie medzi reálnym a abstraktným, skúšanie a objavovanie novej kvality a podoby maľby ju neustále posúvajú dopredu.
Jej umelecká tvorba je zastúpená v súkromných zbierkach v Bielorusku, Dubaji, Grécku, Rusku, Lotyšsku, Holandsku, Nemecku a Francúzku, vo Fondoch Marka Chagalla a Marka Rotka.